Genel Bilgiler

Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinden Marmara Üniversitesi'nde, İktisat Bölümü, öğrencilerine Lisans, Yüksek Lisans (Tezli ve Tezsiz) ve Doktora programlarında eğitim imkanı sağlamaktadır. İktisat bölümü sahip olduğu 60'a yakın öğretim elemanı ile zengin bir kadroya sahiptir.

İktisat Bölümünde, temel olarak, öğrencilerin iktisat kuramına ilişkin donanımlarının geliştirilmesi hedeflenmektedir. Bu asıl amacın yanında öğrencilerin İşletme, Maliye, İstatistik, Ekonometri ve Hukuk dallarında da kendilerini geliştirmelerini sağlayacak altyapının kazandırılması planlanmaktadır.

Bölümde, öğrencilerin Türkiye ve Dünya ekonomisinde meydana gelen gelişmeleri analiz edebilecek bir formasyon edinebilmeleri yanında, mezun öğrencilerinin iş hayatında istihdam edilmeleri muhtemel olan sektörlerin gerektirdiği ek donanımları da sağlamalarına yönelik bir program yürütülmektedir.

Öğrencilerin, üç ve dördüncü yıllarda kendi eğilimleri ve mezuniyet sonrası planladıkları yaşama ilişkin niteliklerini geliştirebilmelerine olanak verecek seçmeli derslere yönelmelerine de fırsat verilmektedir.

Bölümden mezun olan öğrenciler, Türkiye ve dünyada başta finans sektörü olmak üzere ekonominin tüm sektörlerinde ayrıca Kamu Kuruluşlarında müfettişlik ve uzmanlık gibi meslekleri de kapsayan geniş bir sahada istihdam imkanı bulabilmektedirler.


Bu sayfa Economics tarafından en son 21.02.2020 16:08:32 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM