Bölüm Başkanının Mesajı

Üniversitemizin Göztepe Yerleşkesinde eğitimini sürdüren İktisat bölümü, 138 yıllık köklü bir üniversitenin nüvesini oluşturan güçlü fakültenin güçlü bir bölümüdür.

Türkçe ve İngilizce olarak 2 programda eğitim verilen bölümümüzde İktisadi Gelişme ve Uluslararası İktisat, İktisat Politikası, İktisat Sosyolojisi, İktisat Tarihi ve İktisat Teorisi olmak üzere beş anabilim dalı bulunmaktadır.

Bölümümüzde 20 profesör, 6 doçent, 21 doktor öğretim üyesi, 2 doktor araştırma görevlisi ve 9 araştırma görevlisi olmak üzere güçlü bir akademisyen kadrosu yer almaktadır.   

Ders programımız; öğrencilerimizin sorgulayan, araştıran, yaratıcı bireyler olarak yetişmelerini destekleyen niteliktedir. Esnek bir ders programına sahip olan İktisat Bölümü, öğrencilere iktisat dışında da ilgi duyduğu alanlara ait ders alma imkanı sunmaktadır. Bir yandan sağlam bir iktisat kuramı ile donatılan öğrencilerimiz, bir yandan da maliye, istatistik, muhasebe, ekonometri, hukuk, finans gibi disiplinlerde de kendilerini geliştirme imkanı sağlayacak altyapıya sahip olmaktadır.

Ayrıca değişen koşullar ve bilimsel gelişmeler çerçevesinde sürekli yeni seçmeli dersler sunulmaktadır. Öğrencilerimiz 3. sınıftan itibaren sunulan çok sayıda seçmeli dersler sayesinde ilgi alanlarına yönelik uzmanlaşma imkanı bulmaktadır.

Öğrencilerimiz, güçlü eğitim veren bölümümüzde bir yandan Türkiye ve dünya ekonomisinde meydana gelen gelişmeleri analiz edebilecek bir formasyon edinebilmekte, bir yandan da mezuniyet sonrası iş hayatının ihtiyaç duyduğu niteliklere sahip olabilmektedir.

Bölümümüzde çift ana dal ve yan dal imkanları da sunulmaktadır. Çift ana dal sayesinde not ortalaması belli bir düzeyin üzerinde olan öğrencilerimiz, dilerlerse 2 diploma ile mezun olma şansı bulmaktadır. Ayrıca Erasmus programı ile öğrencilerimize 2. sınıftan itibaren bir ya da 2 yarıyıl Avrupa’nın önde gelen üniversitelerinde eğitim alma imkanı sunulmaktadır.  Almanya, Danimarka, Fransa, İspanya, İtalya, Letonya, Çek Cumhuriyeti Erasmus anlaşması yaptığımız ülkeler arasındadır.

Ayrıca bölümümüz bünyesinde zengin bir lisansüstü eğitimi mevcuttur. Türkçe İktisat programı kapsamında 6 tezli, 6 tezsiz olmak üzere 12 yüksek lisans programı ve 4 doktora programı bulunmaktadır. İngilizce İktisat programı kapsamında ise 2 yüksek lisans ve bir doktora programı mevcuttur. Bölümümüzden mezun olan öğrencilerimiz iktisadın dışında, işletme ve siyaset bilimi gibi alanlarda da yüksek lisans öğrenimi görebilmektedir.

Bölümümüz bünyesinde aktif olarak faaliyetlerini sürdüren çok sayıda öğrenci kulüpleri de mevcuttur.

Bölümümüzden mezun olan öğrencilerimiz, köklü bir üniversitenin güçlü eğitim sunan bir bölümünden mezun olmanın avantajı ile rekabetçi iş piyasası ortamında talep görmektedir. Mezunlarımız gerek kamu, gerekse özel sektörde zengin kariyer fırsatına sahiptir. Mezunlarımız bakanlıklarda, kamu kurum ve kuruluşlarında, kamu ve özel bankalarda müfettiş, denetçi ve uzman olarak çalışabilmekte, mali müşavir olabilmekte, araştırma şirketlerinde, denetim firmalarında ve özel sektörde değişik departmanlarda görev alabilmektedir.

Köklü üniversitemizin nüvesini oluşturan bölümümüzde öğrencilerimize başarılı ve mutlu bir üniversite hayatı geçirmelerini dilerken entelektüel sermayemiz olan öğretim üyelerimize çalışma ve çabalarından dolayı teşekkür ederim.

Prof.Dr. Nurdan Aslan

Bölüm Başkanı


Bu sayfa Economics tarafından en son 12.01.2023 17:37:50 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM